برنامه نویسی بلاک چین

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت مورد نیاز برای ورود به آن

اساطیر زبان

بلاک‌ چین در واقع یکی از انقلابی‌ ترین تغییراتی است که در دهه اخیر به وجود آمده است. برخی از افراد بر این باورند که این پدیده محرک اصلی تغییر برای بسیاری از صنایع خواهد بود و فرصت ‌هایی را در اختیار بسیاری از کسب و کارها قرار می ‌دهد تا توسعه اپلیکیشن های مبتنی بر بلاک ‌چین را شروع کنند. از طرفی هم راه را برای فرصت ‌های شغلی جدید هموار می ‌کند. آشنایی با فناوری بلاک چین و کاربرد آن در حوزه ‌های مختلف، شما را از یک سر و گردن از همه بالاتر نگه می ‌دارد. این آشنایی تاثیر مثبتی روی رزومه ‌تان خواهد داشت و شغل بهتر و حقوق مناسب تری را در آینده نصیب تان خواهد کرد.

اما سوال این جا است که چه طور یک مبتدی باید یادگیری در زمینه این فناوری را شروع کند. با این که ممکن است شرکت ‌های زیادی را پیدا کنید که این دوره ‌ها را تبلیغ می‌ کنند، اما یافتن شرکتی که بتواند علاوه بر تمرین تئوری، تجربه کار عملی را هم در اختیارتان قرار دهد، سخت است . این مقاله شما را برای قرار گرفتن در مسیر یادگیری بلاک ‌چین و فهمیدن این که چه مهارت ‌هایی برای استفاده از آن در حرفه شغلی تان لازم است، آماده می‌ کند.

 


Blockchain-Box

توی این پک فوق العاده، بلاک چین و nft رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی بلاک چین و ان اف تی رو یاد بگیر و حسابی پول در بیار! بهترین پک در ایران


 

 


برنامه نویسی شبکه معماری کامپیوتر هوش مصنوعی و تجاری

توی این پک فوق العاده، صفرتاصد مبانی برنامه نویسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، با صفرتاصد مبانی برنامه نویسی اپلیکیشن بزن، پروژه محور یاد بگیر و حسابی پول در بیار! 


 

برای تبدیل شدن به یک توسعه ‌دهنده بلاک ‌چین چه چیزی لازم است؟

اگر می ‌خواهید که در حوزه بلاک ‌چین شغلی ایجاد کنید یا می ‌خواهید در مورد این فناوری بیاموزید، چند نکته ضروری وجود دارد که باید بدانید. اگر دانش اولیه‌ ای در مورد کامپیوتر و کد نویسی دارید، کمک تان می ‌کند تا مفاهیم بلاک ‌چین را بهتر درک کنید. به علاوه اگر لیسانس فناوری در علوم کامپیوتر یا رشته‌ های مرتبط داشته باشید، برای ورود به فناوری بلاک ‌چین مشکلات کم تری خواهید داشت.

شرکت ‌هایی که در حال حاضر برای بلاک‌ چین استخدام می‌ کنند به دنبال افرادی هستند که می ‌دانند چطور در فناوری فعلی ابتکار عمل به خرج دهند و چیز جدیدی بسازند. این مهارت تنها در صورت داشتن دانش فنی کامل امکان ‌پذیر است.

حتما بخوانید: 10 تا از جدید ترین زبان های برنامه ‌نویسی (و کاملا آینده دار)

اولین قدم برای توسعه بلاک‌ چین این است که یک توسعه‌ دهنده باشید. بعد از آن می ‌توانید مهارت ‌های توسعه بلاک ‌چین را بیاموزید و برنامه ‌نویس بلاک ‌چین شوید.

شما باید یک برنامه‌نویس باشید

درک اصول اولیه برنامه ‌نویسی مثل زبان برنامه‌نویسی شی‌ گرا، پایگاه داده‌ های مسطح و رابطه ‌ای و زبان رویه ‌ای همیشه برای درک بهتر بلاک ‌چین لازم است. تمام مهارت ‌هایی که یک توسعه‌ دهنده در حال حاضر دارد برای فناوری بلاک ‌چین مفید است. بنابراین داشتن دانش ساختار های داده، توسعه وب و زبان‌ های برنامه ‌نویسی اولیه برای تبدیل شدن به یک توسعه ‌دهنده بلاک‌چین ضروری است.

word image 83762 2

در حقیقت یک توسعه‌ دهنده درک بهتری از ساختار داده دارد، پس با کسب اطلاعات در مورد ساختار داده‌ ها شروع کنید. ثانیا شما باید شوق داشته باشید تا فناوری جدید را درک کنید. باید در مورد صف، درخت ، اِستَک یا پشته، LinkedList و ساختار داده Hedera HashMaps بیاموزید.

باید کدنویسی را یاد بگیرید زیرا به شما کمک می ‌کند تا برنامه‌ های کارآمدی در زمینه بلاک ‌چین بنویسید. همچنین، دانستن معماری‌ های پایه مثل MVVM، MVC، Document-View Architecture، MVC و Microservices به شما کمک می‌ کند تا تفاوت بین سیستم معمولی و غیرمتمرکز را درک کنید.

علاوه بر این، باید با اصول معماری ارتباطات هم آشنا باشید. همیشه توصیه می‌ شود که زبان‌ های برنامه ‌نویسی مثل C، C++ یا JavaScript را بلد باشید. اگر تازه ‌کار هستید، اول باید برای یادگیری همه موضوعاتی که قبلا ذکر شد آماده شوید تا درک سیستم بلاک‌ چین برای تان آسان شود.

همه زبانهای برنامه نویسی را از اینجا رایگان یاد بگیرید

برای تبدیل شدن به یک برنامه ‌نویس بلاک‌ چین با مهارت ‌های ذکر شده در بالا شروع کنید و مفاهیم بلاک ‌چین را با جزئیات بیاموزید.

word image 83762 3
پیش ‌نیازهای لازم برای تبدیل شدن به یک برنامه ‌نویس بلاک ‌چین چه هستند؟

 • برای شروع یادگیری بلاک ‌چین، باید با یادگیری اصول اولیه بلاک‌چین و ارز های دیجیتال شروع کنید. می‌ توانید این کار را با پیوستن به جوامع مختلف بلاک ‌چین و سر زدن به انجمن ‌های بیت ‌کوین در Reddit، وبلاگ های رمزنگاری شده در یوتیوب و اخبار بلاک‌چین در Coindesk آغاز کنید.
 • اگر آماده تجربه عملی را دارید، می ‌توانید همین کار را با خرید مقداری ارز دیجیتال و معامله آن انجام بدهید. برای این منظور می ‌توانید Coinbase را امتحان کنید.
 • شما می ‌توانید در دوره‌ های آنلاینی که در این زمینه وجود دارند، شرکت کنید.
 • کدنویسی و آشنایی با آن همیشه مفید خواهد بود و به شما کمک می‌ کند تا نوشتن اپلیکیشن های بلاک‌ چین را شروع کنید.

مهارت‌ های فنی مورد نیاز برای شروع برنامه ‌نویسی بلاک ‌چین

حالا برای ورود به حوزه بلاک ‌چین لازم است با فناوری پایه و مفاهیم جدید اکوسیستم بلاک ‌چین آشنا شوید. چند مهارت هست که برای شروع حرفه ‌ای یادگیری فناوری بلاک ‌چین باید یاد بگیرید.

سیستم ‌های توزیع شده و شبکه‌ سازی

برای درک فناوری بلاک ‌چین، باید از اول شروع کنید. در واقع فناوری بلاک‌ چین یک دفتر کل یا لِجِر توزیع شده است، بنابراین درک درست شبکه ‌های همتا به همتا ضروری است. همچنین باید درباره مکانیسم اجماع بلاک ‌چین، که هسته اصلی بلاک‌ چین است، اطلاعات داشته باشید. پرکاربرد ترین الگوریتم اجماع بلاک ‌چینT اثبات کار (PoW) و دیگری اثبات سهام (PoS) است.

در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش کامل بلاک چین فقط با 6 درس+ PDF

رمزنگاری

یکی از محبوب ‌ترین کاربرد های بلاک‌ چین، ارز های دیجیتال است. رمزنگاری فناوری پشت ارز های دیجیتال است. بنابراین داشتن دانش اولیه از توابع هش و مهارت ‌های ریاضی خوب در این زمینه باعث پیشرفت سریع تر شما خواهد شد. همچنین، داشتن درک درستی از رمزگذاری بلوکی، رمزنگاری تأیید شده و درستی پیام هم ضروری است.

ساختار های داده

در واقع بلاک‌ چین شکل خاصی از پایگاه داده است و اطلاعات در بلوک‌ هایی که در آن یک بلوک به بلوک دیگر متصل است، ذخیره می‌ شوند. بنابراین، در کل، شما باید یک دید کلی نسبت به ذخیره داده‌ ها در فناوری بلاک ‌چین داشته باشید. در این جا پایگاه داده در سراسر شبکه که دفتر کل توزیع شده نام دارد، عبور می ‌کند و امنیت با کمک رمزنگاری حفظ می‌ شود. یک توسعه ‌دهنده بلاک ‌چین باید از عملکرد عملی ساختار های داده مثل لیست ‌های پیوندی، نقشه‌ های هش، نمودار ها، درختان جستجو و غیره آگاه باشد.

زبان برنامه ‌نویسی پیشرفته

علاوه بر دانش اولیه برنامه ‌نویسی، باید با برخی از زبان‌ های برنامه‌ نویسی هم آشنایی داشته باشید. لیستی از برخی از آن ها در زیر ذکر شده است:

 • C++
 • جاوا، جاوا اسکریپت
 • سی شارپ
 • پایتون
 • Solidity
 • Go
 • Scala
 • Kotline

بهترین زبان برنامه نویسی برای کار و درآمدزایی (توصیه شرکت های خارجی)

برنامه‌ نویس بلاک ‌چین شوید

بعد از به دست آوردن مهارت‌ های لازم برای برنامه ‌نویسی، باید تصمیم بگیرید که می‌ خواهید چه نوع برنامه ‌نویسی بلاک ‌چینی شوید. شما می ‌توانید توسعه‌ دهنده نرم ‌افزار بلاک ‌چین یا توسعه ‌دهنده اصلی بلاک ‌چین باشید. بیایید ببینیم نقش‌ ها و مسئولیت‌ های اصلی شغلی این نوع برنامه ‌نویسان چیست.

word image 83762 4

توسعه ‌دهنده نرم ‌افزار بلاک ‌چین

این برنامه ‌نویسان باید برنامه ‌هایی بسازند که بر اساس معماری و پروتکل بلاک ‌چین باشد. توسعه‌ دهنده نرم‌افزار بلاک ‌چین بیشتر مایل است برنامه ‌های غیر متمرکز (DApp) و وب ‌اپلیکشن ایجاد کند. در واقع توسعه ‌دهنده نرم‌ افزار Blockchain تمام کار های مربوط به فرانت و بَک‌اِند را مدیریت می ‌کند.

وظایف یک توسعه ‌دهنده نرم‌ افزار بلاک ‌چین:

 • توسعه قرارداد های هوشمند
 • توسعه طراحی‌ های بک‌اند و فرانت‌اند برای DApps
 • نظارت بر کل پشته در حال اجرایDApps

توسعه‌ دهنده اصلی بلاک‌ چین

این توسعه ‌دهندگان بیشتر بر بخش اصلی فناوری بلاک‌ چین تمرکز می ‌کنند که شامل طراحی پروتکل اجماع، امنیت و معماری فناوری بلاک‌ چین است.

وظایف توسعه‌ دهنده اصلی بلاک ‌چین:

 • طراحی پروتکل ‌های بلاک ‌چین
 • الگوریتم اجماع طراحی و مدیریت امنیت در شبکه
 • طراحی معماری شبکه بلاک ‌چین
 • نظارت بر کل شبکه

شناخت قرارداد های هوشمند

برای خودکار سازی تراکنش ‌ها، از قرارداد های هوشمند در فناوری بلاک ‌چین استفاده می‌ شود. قرارداد های هوشمند قابلیت‌ های بلاک ‌چین را بدون هیچ مرجع اصلی افزایش می‌ دهند. توسعه ‌دهندگان بلاک‌ چین باید قرارداد های هوشمند را بررسی و بهینه کنند. شناخت حالت های اجرای قرارداد هوشمند هم ضروری است. به عنوان یک توسعه‌ دهنده بلاک ‌چین، حتما قرارداد های هوشمند را فقط در زمانی که لازم است، اجرا کنید. قرارداد های هوشمند زمانی ایجاد می ‌شوند که شرایط خاصی وجود داشته باشد و به محض رسیدن به شرایط خاص، تراکنش به صورت خودکار پردازش می ‌شود.

یه مطلب جالب: ۱۰ تا از عجیب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا تا به حال!

با برنامه‌ های غیر متمرکز آشنا شوید

به عنوان یک توسعه ‌دهنده بلاک‌ چین، باید برنامه‌ های غیر متمرکز (DApps) را با استفاده از فناوری بلاک ‌چین توسعه بدهید. چندین پلتفرم بلاک ‌چین وجود دارد که می ‌توان از آن ها در ساخت DApp استفاده کرد. بد نیست در مورد برخی از پلتفرم ‌های محبوب بلاک ‌چین اطلاعات کسب کنید:

 • اتریوم: اگر می‌ خواهید حرفه ‌تان را بر پایه این زمینه گسترش دهید، یادگیری Solidity ضروری است. Solidity نقش مهمی در نوشتن قرارداد های هوشمند دارد. Solidity یک زبان برنامه نویسی شی گراست که شباهت زیادی به ECMA Script و JavaScript دارد.
 • Hyperledger: این یک بلاک ‌چین خصوصی است که نقش کلیدی در توسعه ابزار های Hyperledger ایفا می ‌کند. شما باید در مورد دو پروژه ، یعنی Hyperledger Fiber و Hyperledger Composer بیشتر بدانید.
 • EOS: این پلتفرم از اپلیکیشن ها در مقیاس صنعتی پشتیبانی می ‌کند. همچنین، توسعه‌ پذیری و سرعت تراکنش بالاتری نسبت به اتریوم دارد. بنابراین استفاده از EOS به طور گسترده در سراسر اکوسیستم بلاک‌ چین گسترش یافته است.
 • NEO : این پلتفرم بلاک‌ چین به یک زبان برنامه ‌نویسی محدود نمی ‌شود. بنابراین، یک برنامه ‌نویس مبتدی که زبان برنامه ‌نویسی پایه را می ‌داند؛ می‌ تواند به راحتی تجربه عملی در این پلتفرم بلاک‌ چین کسب کند. مثلا برای توسعه اپلیکیشن های غیر متمرکز درNEO ، می ‌توانید از JAVA و C# استفاده کنید. این پلتفرم یک فرصت عالی در تجارت دیجیتال برای تان فراهم می ‌کند.

برای تبدیل شدن به یک توسعه‌ دهنده بلاک ‌چین پیش‌ نیاز خاصی وجود ندارد، اما اگر به مسائل فنی اشراف داشته و از دانش اولیه‌ای در مورد سیستم غیر متمرکز برخوردار باشید، درک و کار روی این سیستم برای تان آسان تر خواهد بود.

آشنایی با امنیت بلاک ‌چین

همه توسعه ‌دهندگان بلاک ‌چین باید مهارت ‌های امنیتی از جمله امضای دیجیتال ، هش رمزنگاری، اثبات مرکل، رمزنگاری با کلید عمومی، رمزنگاری کلید خصوصی و غیره داشته باشند. فریمورک امنیتی بلاک‌ چین برای هر پلتفرم و توسعه برنامه ‌ای‌ لازم است.

یاد بگیرید که مسائل پیچیده را ساده کنید

هدف اصلی فناوری بلاک ‌چین ساده کردن عملیات است. بنابراین، یک توسعه ‌دهنده بلاک ‌چین باید مهارت ‌هایی در زمینه طراحی و پیاده‌ سازی راه‌ حل‌ به منظور رسیدن به نتایج بهتر برای شرکتی که با ‌آن کار می ‌کند، داشته باشد.

کلام پایانی

 

بلاک‌ چین یک فناوری انقلابی برای تغییر تجارت و ارائه خدمات در حوزه‌ های مختلف تجاری است . این موضوع باعث شده تا بسیاری از نام‌ های مطرح در صنایع به بررسی جنبه ‌های مختلف این فناوری و کاربرد چند وجهی آن بپردازند. از طرفی هم این دغدغه باعث به وجود آمدن توسعه‌ دهندگان بلاک‌ چین که می ‌توانند به روند توسعه این پلتفرم کمک کنند، شده است.

بسیار کاربردی: بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

طبق آخرین گزارش Upwork، مهندسی بلاک چین دومین مهارت مورد نیاز شرکت‌ ها در سراسر جهان است که نشان ‌دهنده محبوبیت این دوره در یک پلتفرم جهانی می باشد. علاوه بر این، کاربرد گسترده‌ تر بلاک ‌چین در زمینه ‌های مختلف مثل بخش‌ های مالی، تجارت ، مراقبت ‌های بهداشتی و غیره، فرصت ‌های گسترده‌ ای را برای رشد افرادی که تازه فارغ ‌التحصیل شده‌ اند، فراهم می ‌کند.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست