۹ تا از اصول کاملا ضروری طراحی لوگو در هر نرم افزاری

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
طراحی لوگو
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 11 دقیقه
Banner Image

این روزها طراحی لگوی به یاد ماندنی برای موفقیت در کسب و کار، ضروری است. چنین لوگویی به ابزاری مؤثر در دست بازاریابان تبدیل می شود تا بتواند یک هویت تجاری معتبر در تجارت ایجاد کند. اما برخی اصول اساسی برای ایجاد یک لگوی منحصر به فرد وجود دارد. فقط یک لگوی خوب می تواند به طور هدفمند در رشد شغل شما نقش داشته باشد.

دلیل این امر این است که یک لگو در همه جا به عنوان هویت اصلی شرکت شما وجود دارد. لگو روی محصولات یا خدمات، وب سایت ها، بروشورها، خدمات طراحی گرافیک و کلیه موارد بازاریابی قرار دارد. این لگو به مشتریان کمک می کند تا محصولات شرکت را شناسایی کنند. ۹ اصول اساسی زیر را طراحان لوگوی حرفه ای باید در نظر بگیرید:

۱- طرح را ساده نگه دارید

یکی از اصلی ترین ملزومات و ویژگی های طراحی لوگوی عالی این است که باید روی یک مفهوم ساده ساخته شود. بهترین لگو ها همان هایی هستند که به بیننده حس فوری و واضح درباره “شما” را می دهند و تمیز و بدون در هم ریختگی هستند. به طور کلی، سادگی تأثیر بیشتری دارد. به یاد داشته باشید که لگو ها به روش های مختلف، در پلتفرم های مختلف و در قالب ها و اندازه های مختلف استفاده می شوند، بنابراین جزئیات پیچیده از بین می روند.

لوگو مینیمال

یک لگو قوی عناصر کمی دارد که هر یک از آن ها به راحتی قابل شناسایی هستند و برای آنچه که امیدوارید ارتباط برقرار کنید، کامل و مفید هستند. اگر عناصری دارید که به کل کمک نمی کنند، از دست آن ها خلاص شوید. بنابراین، اولین و مهمترین اصل این است که از پیچیدگی خودداری کنید و طراحی لوگو را تا حد ممکن ساده نگه دارید. طراح باید اطمینان حاصل کند که مخاطب می تواند پیام تجاری را که یک شرکت می خواهد از طریق طراحی لگو منتقل کند درک کند.

یک لگو پیچیده با رنگ ها، فونت ها و عناصر تزئینی زیاد می تواند برای بینندگان حواس پرتی باشد. یک طراحی ساده نیازی به توضیحی از طرف کارشناسان ندارد و حتی بینندگان معمولی می توانند فوراً پیامی را که لگو می خواهد منتقل کند، بفهمند.

حتما بخوانید: اصول اولیه طراحی هر نوع لوگو با هر نرم افزار که باید بدانید!

۲- از رنگ ها به صورت استراتژیک استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که طراحی لگو شما جذاب است. استفاده هوشمندانه از رنگ ها می تواند آن را بی نظیر جلوه دهد. رنگ ها این توانایی شگفت انگیز را برای برانگیختن احساسات ما دارند. به عنوان مثال، وقتی رنگ قرمز می بینیم، احساساتی از پرخاشگری، عشق، انرژی و اشتیاق در ما به وجود می آورد.

استفاده استراتژیک از رنگ ها

این بدان معناست که اگر تجارت شما در زمینه محصولات یا خدمات است و مشتریان هدف از نسل جوان هستند، از رنگ قرمز در لگو خود استفاده کنید. آبی با هوش و دوستی در ارتباط است و از این رو در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و لینکدین استفاده شده است. صورتی رنگ نمادی از حساسیت است و معمولاً از هر چیزی که مربوط به محصولات زنانه از جمله لباس یا کفش باشد استفاده می شود.

به همین ترتیب، رنگ زرد به عنوان رنگ امید و طراوت در نظر گرفته می شود و سبز رنگی برای طبیعت ، طراوت و سلامتی است.

حتما بخوانید: از کدام نرم افزار برای طراحی لوگو استفاده کنیم؟ (تجربه ۱۴ ساله)

بنابراین، رنگ هایی را ترکیب کنید که می توانند احساساتی را که می خواهید برانگیخته شوند، بیان کنند. این احساسات یا عواطف پیامی خواهند بود که می خواهید از طریق طراحی لگو ، به مشتریان مورد نظر خود تحویل دهید.

۳- لگو را مقیاس پذیر و تطبیق پذیرکنید

تجارت شما از لگو در سطوح متنوع استفاده خواهد کرد. این سطوح ممکن است به اندازه یک تمبر یا یک محصول تبلیغاتی مانند خودکار باشد. اگر هنگام چاپ روی یک جای کوچک، جزئیات لگو شما به وضوح قابل مشاهده نیست، آن را دوباره طراحی کنید.

لگو را مقیاس پذیر و تطبیق پذیرکنید

ممکن است از طراحی لوگو پیچیده ای برخوردار باشید. توصیه می شود عناصر نامطلوب را حذف کنید. اگر رنگ ها و خطوط یا حروف متنی زیادی وجود دارد، عناصر اضافی را حذف کنید.

به همین ترتیب، اگر لگو به عنوان بخشی از طراحی بیلبورد در سطح بزرگی از یک بیلبورد ظاهر شود، لگو نباید تناسب خود را از دست بدهد. این بدان معنی است که لگو نباید از یک طرف کشیده شود. برای مقیاس پذیر بودن طراحی لوگو، آن را با کمک شبکه های طراحی بکشید. این روش تعادل خوبی بین عناصر مختلف لگو برقرار می کند. از لگوی شما به چند روش و در زمینه های مختلف استفاده می شود.

 • در طراحی تی شرت، کلاه بیس بال، برچسب و کیف کمری
 • روی خودکار، سر کلیدی و بطری های آب
 • روی بنرهای بسیار افقی و بسیار عمودی
 • در هر دو زمینه سیاه و سفید (مطمئن شوید که طراح لگو را به رنگ سیاه و سفید ایجاد کرده تا در صورت لزوم این نیازها را برآورده کند)
 • بسیار بزرگ و بسیار کوچک
 • در کنار آرم های دیگر شرکت در تی شرت های چاپ شده، مانند آن ها برای محصولات و خدمات خاص

۴- باید در رنگ سیاه و سفید عالی به نظر برسد

به یاد داشته باشید که تبلیغات خود را در روزنامه ها، مجلات، اعلامیه ها و غیره تبلیغ کنید. در چنین تبلیغاتی، معمولاً ناشران تبلیغات را بی رنگ چاپ می کنند. در این حالت، طراحی لگو شما باید تأثیر خود را بر بینندگان بگذارد. لگو در رنگ ها چشمگیر به نظر می رسد. اما اگر در تبلیغات روزنامه ها کمتر چشمگیر باشد، باید مجدداً آن را طراحی کنید.

باید در رنگ سیاه و سفید عالی به نظر برسد

به همین ترتیب ، شما همچنین اسناد خود را از طریق فکس برای مشتری خود ارسال خواهید کرد. این لگو باید در یک نسخه فکس و همچنین در نسخه بی رنگ آن، تأثیر خوبی بگذارد. به همین ترتیب ، معمولاً طراحی بروشور به صورت سیاه و سفید به عنوان ابزاری برای تبلیغات ارزانتر است. اطمینان حاصل کنید که لگو موجود در بروشور خوب به نظر می رسد.

حتما بخوانید: دانلود رایگان ۱۳ درس مهم و کاربردی طراحی لوگو به زبان ساده

۵- آن را به یک طراحی به یاد ماندنی تبدیل کنید

یکی از ویژگی های لگو های شرکت های جهانی این است که همه آن ها یک اثر به یاد ماندنی هستند. همچنین لگو باید طرحی باشد که برای مدت طولانی در خاطر افراد باقی بماند. اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است لگو در به دست آوردن وفاداری مشتریان شما شکست بخورد.

آن را به یک طراحی به یاد ماندنی تبدیل کنید

یک ترفند ساده برای ایجاد لگو های به یاد ماندنی این است که ابتدا مفهومی بی نظیر داشته باشید. یک مفهوم طراحی منحصر به فرد مفهومی است که تاکنون کسی از آن استفاده نکرده است. به عنوان مثال، طراحی لگو نویسه نایک منحصر به فرد است زیرا فقط یک طرح ساده است که هیچ شرکت ورزشی دیگری قبل و بعد از آن استفاده نکرده است.

پپسی، کوکا کولا و مک دونالد نمونه ای عالی از طرح های به یاد ماندنی هستند. چنین لگو هایی بخشی از فرهنگ اجتماعی مدرن شده اند. برای به دست آوردن یک طراحی به یاد ماندنی برای لگوی خود، می توانید فقط به طراحان متخصص گرافیک اعتماد کنید.

۶- طراحی باید بی انتها باشد

آیا می خواهید هر دو سال یکبار یک لگوی جدید ایجاد کنید؟ این کار برای مشاغل کوچک امکان پذیر نیست. تغییرات مکرر در طراحی لوگوی اصلی نیز به دلایل زیادی توصیه نمی شود. اگر بارها و بارها یک لگوی جدید طراحی کنید، مشتریان خود را گیج و سردرگم می کنید.

طراحی باید بی انتها باشد

یک لگو باید مدرن باشد به این معنا که باید معاصر باشد، اما آنقدر با مؤلفه های “جدید” تفاوت چندانی نداشته باشد که وقتی روند زمان خود را طی کرد، شما با چیزی که احساس منسوخ شدن می دهد، باقی بمانید. زیرا در این صورت شرکت شما به چشمتان منسوخ به نظر می رسد. اما اطمینان حاصل کنید که رویکرد کلی شما مدرن است و شامل عناصر خاصی مانند رنگ ها و حروف متنی می باشد.

بنابراین، بیش از حد به روند طراحی اعتماد نکنید. برخی از صفات ظریف را از طرح های معاصر بگیرید، اما زیاد به آن ها اعتماد نکنید. اگر این کار را انجام دهید، مشتری در صورت افزودن محصولات یا خدمات به کسب و کار، نیاز به تغییر طراحی لگو دارند.

حتما بخوانید: ۷ وب سایت عالی برای طراحی رایگان لوگو جهت کسب و کار شما

بهتر است به اصل بچسبید و با یک لگوی بی انتها که مشتری بتواند حداقل برای یک یا دو دهه آینده استفاده کند، بیرون بیاید. امیدواریم که این اصول طراحی لوگو به شما کمک کند تا یک لگوی منحصر به فرد برای تجارت خود ایجاد کنید.

۷-توجه داشته باشید که نمادها همیشه مناسب نیستند

برای شرکتهای بزرگ که طیف گستردهای از مصرف کنندگان را دربر میگیرند و در سطح ملی یا بینالمللی شناخته شده هستند، نمادهای نمادین یا “انتزاعی” مناسبترخواهند بود. اما این نمادها باید از طریق کمپینهای تبلیغاتی مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند.

گاهی اوقات، یک طرح چاپی نسبت به یک طرح انتزاعی موفقتر است. برای کسب و کارهای محلی و کوچک لوگوهای نوشتاری مناسبتر هستند.

برای مثال برای طراحی لوگوی یک موسسه حقوقی استفاده از نام موسسه بدون هیچ تصویر یا نماد خاصی حس اعتماد مشتریان را بیشتر جلب خواهد کرد و یا برای یک نانوایی استفاده از نام و یک طراحی صمیمی در القای حس صمیمیت به مشتریان موثرتر خواهد بود.

۸- ایده های خود را اصلاح کنید

یک استراحت کوتاه داشته باشید

بعد از اینکه ایده پردازی کردید، طرحهای خود را کنار بگذارید و استراحت کنید.بهتر است روز بعد به سراغ طرحهای خود بروید. بعد از یک استراحت معمولا دید بازتری نسبت به کار خود پیدا خواهید کرد و تصمیم گیری درباره طرحها برایتان ساده تر خواهد شد.

ایده های خود را به رایانه بسپارید

از هر صفحه، قوی ترین طرح های خود را انتخاب کنید و آنها را اصلاح کنید. قبل از اسکن طرحها در رایانه، طرحهای بیشتری را روی کاغذ بکشید. در مرحله اولیه، از نرم افزاری که احساس راحتی بیشتری با آن میکنید استفاده کنید و طرحهای خود را در آن اصلاح کنید، برای این کار میتوانید از Adobe Illustrator ، Photoshop یا CorelDRAW، کمک بگیرید. در مرحله بعد میتوانید لوگوی نهایی را طراحی کنید.

در این مرحله، شما نمیخواهید زمان زیادی را به تکمیل طرحهای خود اختصاص دهید. بعلاوه اینکه مشتری باید از بین آنها چند نمونه را انتخاب کند. اکنون زمان آن است که رنگهای مختلف را امتحان کنیددو اطمینان حاصل کنید که طرحهای شما در رنگ بندیهای مختلف مانند سیاه و سفید (سایه دار)، خاکستری و تمام رنگی خوب هستند.

برای طراحی ایده های خود از یک سند جدید استفاده کنید

بحای اصلاح یک ایده به پنج روش مختلف پنج تا هشت ایده متفاوت را اصلاح کنید و با این کار انتخاب بیشتری به مشتری خود بدهید. طرحهای نامناسب درجه دو و همچنین طرحهایی که مورد علاقه شما نیستند را حذف کنید زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که مشتری آنها را انتخاب کند.

یک فرمت PDF ایجاد کنید، و یک صفحه کامل برای هر طرح در نظر بگیرید. از گنجاندن تمام طرحها در یک صفحه بپرهیزید زیرا ممکن است مخاطب را سردرگم کند.

اگر میخواهید به طور غیر مستقیم یک طرح را پیشنهاد کنید، آن را قبل از سایر طرحها قرار دهید. به این ترتیب تصویر این طرح در ذهن مشتری بیشتر خواهد ماند. اگر دو طرح مورد علاقه شما هستند. یکی از آنها را در انتها قرار دهید — تصاویر دیده شده در صفحه آخر نیز معمولا در ذهن افراد میمانند.

Present your ideas in a clean uncluttered proposal document

جلسه‌ای را با مشتری ترتیب دهید تا بتوانید درمورد ایدههای پشت هر طرح، با یکدیگر صحبت کنید. این کار به شما کمک میکند واکنش مشتری به طرحهای مختلف را بررسی کنید، و برحسب آن درباره طرحها توضیح دهید.

۹-مشتریان خود را بشناسید

 • قبل از شروع طراحی، درمورد شرکت تحقیق کنید.
 • استفاده از یک پرسشنامه میتواند شروع خوبی باشد. با ایجاد یک پرسشنامه در مورد برداشت مدیران و کارمندان از شرکت سوال کنید. در این صورت نتیجه کار شما برای مشتریان قابل اعتمادتر خواهد بود.
 • پس از بررسی پرسشنامهها، میتوانید یک طرح اولیه برای لوگو ایجاد کنید.
 • حتما راجب رنگ مورد نظر لوگو از مشتری بپرسید
 • حتما راجب موضوع شرکت و خدماتی که ارائه می دهند سوال کنید

خلاصه

طراحی لوگو باید یک مفهوم منحصر به فرد و مبتنی بر الزامات طراحی خاص یک تجارت باشد. استفاده استراتژیک از رنگ ها، قلم ها و سایر عناصر باید در این لگو وجود داشته باشد. همچنین باید یک طراحی مقیاس پذیر، همه کاره و به یاد ماندنی باشد.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
آموزش ریزن (Reason) از صفر تا صد
قیمت محصول 11٪ 310,000 تومان 350,000
ادامه مطلب
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
آموزش تکلا استراکچر از صفر تا صد
قیمت محصول 147,000 تومان 159,000
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «۹ تا از اصول کاملا ضروری طراحی لوگو در هر نرم افزاری»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید