ارور 503 چیست؟ علت و 4 روش حل قطعی مشکل

رتبه: 5 ار 1 رای SSSSS
ارور 503
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 11 دقیقه
Banner Image

مرور وب همیشه بی درسر نیست. خطاهای بیشماری وجود دارند که می توانند ظاهر شوند و روند کار شما را مختل کنند. در صورتی که با نحوه حل این ارورها آشنایی نداشته باشید ممکن است در زمان روبرو شدن با آنها احساس ناامیدی کنید. واقعیت این است که با انجام چند مرحله ساده می توان با این مانع کوچک و ناگوار کنار آمد. در این مقاله شما را با ارور 503 آشنا خواهیم کرد.

ارور 503 Service Unavailable چیست؟

کدهای وضعیت HTTP برای ارتباط از سرور با مشتری استفاده می شوند. این کدها نشان می دهند که آیا درخواست HTTP امکانپذیر است یا خیر. پنج دسته ارور مرتبط با HTTP وجود دارد و ارور 503دسته پنجم این ارورها است.

برای مقابله با ارور 503 ، باید ابتدا با آن آشنا شوید. ارور 503 service unavailable یک کد وضعیت HTTP است که نشان می دهد که یک وب سرور برای پردازش درخواست در دسترس نیست. سرور می تواند سروری باشد که مستقیما در حال دسترسی است یا مرورگر وب در تلاش است به آن دسترسی پیدا کند. در مواقع دیگر، ارور 503 می تواند نشان دهنده عدم کفایت اینترنت یا شبکه باشد. اما توجه به این نکته ضروری است که 503 یک ارور موقتی است و نشان می دهد که سرور به طور موقت در دسترس نیست. هرکسی که بخواهد از طریق یک سیستم عامل به یک وب سایت، برنامه یا مرورگر دسترسی پیدا کند، می تواند با این خطا روبرو شود.

ارور 503 به دلیل وجود مشکل در سرور یا به دلیل نقص در اتصال به اینترنت بوجود می آید. فقط با یک سرور کاربردی می توان این خطا را برطرف کرد. ارور سمت سرور با ارورهای سمت مشتری مانند  400-Bad request ، 403-Forbidden، 404-Not Found، 408-Request Time Out و غیره متفاوت است.

ارور سمت سرور چیست؟

ارور http نشان دهنده اختلال در تجربه کاربری یکپارچه است. کدهای وضعیت که با عدد “5” شروع می شوند با مواردی که سرور با خطا مواجه شده است، ارتباط دارند. 11 نوع ارور سمت سرور وجود دارد. اشتباه گرفتن ارورهای  5xx errorsبا یکدیگر رایج است. بیشتر به این دلیل که همه آنها نشان دهنده ارور سرور هستند. اما هر کدام از این ارورها به صورت جداگانه نشان دهنده انواع مختلف خطاهای سرور هستند. علاوه بر این، راه های جداگانه ای برای حل آنها وجود دارد.

تمام ارورهای سمت سرور را می توان تنها توسط مدیر وب سایت یا برنامه نویسان آن برطرف کرد. به دلیل محدودیت دسترسی به سرور، کاربران فقط می توانند اروهای سمت خود را برطرف کنند.

دلایل ارور HTTP Error 503

برای مقابله با ارور 503، ضروری است که ریشه مشکل را پیدا کرده و علل آن را شناسایی کنید.

همانطور که در بالا گفتیم، کد وضعیت http 503 به دلیل مشکلات سرور ایجاد می شود. ناتوانی یک صفحه وب یا وب سایت برای دسترسی به هرگونه سرویس می تواند به دلایل زیر باشد:

1- یک وقفه کلی برای به روزرسانی سرور سایت است

به روز رسانی افزونه، تم یا نرم افزار می تواند باعث ارور 503 شود. در این حالت، وب سایت وارد maintenance mode می شود و پیغام Briefly unavailable for scheduled maintenance Check back in a minute را نمایش می دهد.

server down for maintainence

در این صفحه سرصفحه http زمان یا تاریخی که پس از آن سرور قادر به پذیرش و پردازش درخواست ها است را اعلام می کند.

maintenance mode دسترسی مخاطب را تا زمان کامل شدن maintenance محدود می کند اما هیچ محدودیتی برای و مدیران سایت ایجاد نخواهد کرد. کاربران می توانند پس از مدت کوتاهی به صفحه مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

2-مشکلات فنی

مشکلات فنی که شرکت میزبان با آن روبرو می شود نیز می تواند علت ارور 503 باشد. این مشکلات به قطع ارتباط بین سرور و وب سایت منجر می شوند. توصیه می کنیم یک میزبان معتبر را برای سایت خود انتخاب می کند.

503 error

3-مشکلات سرور

ناتوانی سرور در پشتیبانی از تعداد زیاد کاربران به دلیل افزایش ناگهانی ترافیک نیز می تواند باعث این ارور شود. افزایش ناگهانی ترافیک، سرور را غیرفعال و آفلاین می کند. در این شرایط، پیکربندی موثر وب سایت/برنامه می تواند به پردازش درخواست ها کمک کند.

4-حمله DDoS (دیداس)

حملهDDoS یک وب سایت را با درخواست های دسترسی بیشمار درگیر می کند و باعث خرابی آن می شود. در نتیجه بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. برای جلوگیری از چنین حملاتی، مدیران وب سایت باید روی یک ارائه دهنده خدمات میزبانی خوب و قابل اعتماد سرمایه گذاری کنند. علاوه بر این، افزایش امنیت نیز می تواند ایده خوبی باشد.

5-پیکربندی نادرست DNS (سیستم نام دامنه)

ارور 503 مکرر می تواند به دلیل پیکربندی نادرست سیستم نام دامنه (DNS) باشد.DNS آدرس وب را به آدرس IP مربوطه تبدیل می کند و به وب سایت ها اجازه می دهد تا نامهای دامنه ای را که به راحتی قابل درک هستند بجای اعداد انتخاب کنند. سرورهای DNS بین نام دامنه و آدرس IP ارتباط برقرار می کنند. نقص در پیکربندی DNS رایانه یا روتر می تواند شما را به صفحه ای کاملا متفاوت هدایت کند و ارور 503 را نمایش دهد.

برای رفع ارور 503 ، کشف علت آن و اتخاذ اقدامات مناسب الزامی است.

wpoven

فرم های مختلف ارور 503

نحوه ظاهر شدن اررو 503 در وب سایت های شخصی بر عهده طراحان وب است. اکثر برند های بزرگ دارای صفحات وب کاملا خلاقانه هستند. این ارور می تواند تحت عناوین مختلف ظاهر شود. اما همیشه یک کد “503” وجود خواهد داشت.

503 error

ارور مزاحم 503 می تواند خود را به شکل های زیر نشان دهد:

 • HTTP 503
 • HTTP Error 503
 • 503 Service Unavailable
 • Error 503 Backend fetch failed
 • HTTP Server Error 503
 • 503 Service Temporarily Unavailable
 • 503 Error
 • Http/1.1 Service Unavailable
 • Error 503 Service Unavailable
 • Service Unavailable – DNS Failure

با ظاهر شدن هر یک از کدهای بالا، مدیران یا برنامه نویسان وب سایت باید علت آن را بررسی کرده و سریعا در جهت رفع آن اقدام کنند. ارور 503 مداوم می تواند محبوبیت وب سایت/برنامه را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه ارور 503 سرور را برطرف کنیم؟

کارهای زیادی برای حل این خطا از طرف کاربر نمی توان انجام داد. تنها گزینه ممکن که کاربر می تواند انجام دهد رفرش کردن و راه اندازی مجدد است. اما مدیران وب سایت باید ارور 503 را به دقت تجزیه و تحلیل کنند. تشخیص صحیح خطا و انجام اقدامات عیب یابی دقیق ضروری است.

اما در مواجهه با ارور 503 چه باید کرد!

503 service unavailable

اکثر اوقات علت واقعی ارور آنقدرها جدی نیست. برای یافتن علت اصلی باید وقت بگذارید.

گزینه های عیب یابی ارور 503

چند راه حل عیب یابی وجود دارد که می توانید برای رفع از ارور 503 انجام دهید. عمدتا این ارور را می توان از طرف سرور به راحتی مدیریت کرد. اما برای کاربر تنها چند مرحله وجود دارد که می تواند انجام دهد. در ادامه عیب یابی ارور 503 را در دو زیرمجموعه بررسی خواهیم کرد: کاربران و مدیران وب سایت.

یک بار برای همیشه: وردپرس را با این 12 درس رایگان یاد بگیر

عیب یابی ارور 503 (کاربران)

1- رفرش کردن

یک روش رایج و در عین حال کاربردی برای رفع ارور 503، رفرش کردن یا راه اندازی مجدد است. گاهی اوقات این مشکل را می توان در چند ثانیه با رفرش کردن صفحه حل کرد. می توانید F5, Ctrl+R  یا دکمه رفرش را در نوار آدرس فشار دهید. ممکن است به حل مشکل کمک کند. اما بیشتر اوقات ارور 503 فقط از سمت مدیران سایت قابل حل است. بنابراین بهتر است بررسی کنید آیا وب سایت از کار افتاده است یا خیر. ابزارهای اختصاصی که چنین اطلاعاتی را ارائه می دهند نشان می دهند که ارور 503 از طرف سرور است یا کاربر.

2- راه اندازی مجدد کامپیوتر یا گوشی

یکی دیگر از گزینه های عیب یابی برای کاربران این است که در صورت مواجه شدن با ارور 503 دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنند. در صورت مشکوک بودن به پیکربندی نادرست DNS ، کاربران می توانند به این روش متوسل شوند. ارور ناشی از مشکلاتDNS از طریق پیامی مانندService Unavailable DNS Failure اعلام می شود.

کافی است کامپیوتر یا روتر خود را راه اندازی مجدد کنید.

اگر با استفاده از دو روش عیب یابی بالا خطا همچنان نشان داده شود، کاربران می توانند با وب سایت تماس گرفته و از آنها درخواست کمک کنند. همه وب سایت های معتبر اطلاعات تماس خود شامل آدرس ایمیل یا شماره های تماس را ارائه می دهند.

عیب یابی ارور 503 (صاحبان سایت)

رفع ارور 503 معمولا از طرف توسعه دهندگان و سرپرستان وب سایت صورت می گیرد. برای انجام این کار می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

1- سرور را راه اندازی مجدد کنید

مدیران وب سایت می توانند با راه اندازی مجدد سرور خطا را برطرف کنند. راه اندازی مجدد سرور به سرعت سرور وب را راه اندازی مجدد می کند. این فآایند، هرگونه مشکل در زنجیره سرور را از بین می برد. راه اندازی مجدد سرور می تواند ارور 503 را در چند ثانیه برطرف کند. وب سایت یا برنامه ای که از چندین سرور استفاده می کند، نیاز به راه اندازی مجدد سیستماتیک و برنامه ریزی شده دارد.

2- پیکربندی فایروال را بررسی کنید

وظیفه فایروال این است که ترافیک ورودی را به طور ایمن طبقه بندی کند. فایروال یک ابزار امنیتی مهم برای ایمنی وب سایت است. با این حال، شرایط خاصی مانند پیکربندی نادرست می تواند باعث خرابی فایروال شود. در صورت پیکربندی نادرست دسترسی برخی از ترافیک های حیاتی به وب سایت ممنوع خواهد شد. برنامه های کاربردی مبتنی بر شبکه تحویل محتوا (CDN) مرتبا دچار این مشکل فایروال می شوند. منابع فایروال خودکار به CDN ها اجازه می دهند تا به عنوان سیستم عامل های شخص ثالث عمل کنند تا سرعت برنامه حفظ شود. اما در بسیاری اوقات فایروال از عبور داده های امن جلوگیری می کند و این می تواند منجر به ارور 503 شود. به عنوان یکی از گزینه های عیب یابی می توانید فایروال را بررسی کرده یا CDN را موقتا غیرفعال کنید.

آموزش طراحی سایت با وردپرس از صفر تا صد (رایگان)

3- اتصال سرور را بررسی کنید

ارور 503 می تواند به دلیل مشکل اتصال سرور هم ظاهر شود. در زنجیره سرورها، ممکن است یکی از آنها به دلیل تعمیر و نگهداری مداوم یا خرابی اتصال پاسخ ندهد. این امر به طور خاص در مورد برنامه ها و وب سایت هایی که از بیش از یک سرور استفاده می کنند صدق می کند. در چنین حالتی تنها کاری که مدیر می تواند انجام دهد تشخیص خطا در اتصال سرور یا مراقبت از سرو است.

4- نگهداری سرور

همانطور که در دلایل اصلی ارور 503 اشاره کردیم، نگهداری سرور یک اتفاق معمول است. در تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده، مدیر سایت آگاه است و می تواند زمان خاصی را انتخاب کند. اما مواردی وجود دارد که یک برنامه تعمیر و نگهداری خودکار انجام می دهد. این در مورد وردپرس نیز صادق است. اکثر تعمیرات و نگهداری های اتوماتیک بدون اطلاع بوده و منجر به ارور 503 می شوند.

5- به منبع سرور وب نگاه کنید

اگر افزایش ترافیک در وب سایت باعث ارور 503 شده است، زمان بهینه سازی منابع سرور وب فرا رسیده است. در اکثر مواقع استفاده از هاست ارزان است که باعث این خطا می شود. در چنین مواردی منابع وب ناکافی ظرفیت سرور را برای پذیرش درخواست های دسترسی مختل می کند. استفاده از CDN، میزبان وب سایت بهتر، افزونه های محدود، کاهش فایل های جاوا اسکریپت و CSS و سایر روش ها راه های افزایش منابع وب هستند.

با پشتیبانی میزبانی وب خود تماس بگیرید و ارور 503 مکرر را گزارش دهید و در صورت نیاز به ارتقاء میزبان خود فکر کنید.

6-لاگ های سرور را بررسی کنید

لاگ ها اطلاعات ارزشمندی در مورد سرور، خطاهای وب سایت و عملکرد برنامه ارائه می دهند. با بررسی مکرر لاگ ها می توان وضعیت سایر سرویس های متصل را بررسی کرد. یک نگاه دقیق تر به این لاگ ها ریشه ارور 503 را مشخص می کند.

7- تم ها یا افزونه ها را غیرفعال یا محدود کنید

ارور 503 بعضا ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از افزونه ها و تم های پشتیبانی نشده ایجاد شود. این مشکل در سایت وردپرس رایج است.

همچنین ممکن است افزونه ها با وب سایت ناسازگار باشند. افزونه ها را از طریق یک سرویس گیرنده FTP غیر فعال کرده و وارد پوشه روت وردپرس شوید. پوشه افزونه در wp-content قرار دارد. نام پوشه را تغییر دهید تا افزونه ها توسط وردپرس شناخته نشوند. بررسی کنید که آیا ارور 503 حذف شده است یا خیر. اگر خطا برطرف شده باشد، افزونه ها باعث بروز مشکلات شده اند.

ارور 404 چیست؟ 5 روش حل آن و همه نکات کاربردی

در غیر این صورت می توانید تم ها را بررسی کنید. در پایگاه داده وردپرس، تم وب سایت را به یک تم پیش فرض تغییر دهید. اگر تم وب سایت باعث خطا شده باشد این کار می تواند ارور 503 را از بین ببرد.

هم کاربران و هم مدیران می توانند از هر یک از گزینه های عیب یابی ذکر شده در بالا برای حذف ارور 503 استفاده کنند.

نتیجه گیری

ارور 503 نشان دهنده اختلال در عملکرد روان یک وب سایت یا برنامه است. همچنین می تواند از عدم صلاحیت سرور خبر دهد. اما گزینه های عیب یابی هم برای کاربر و هم برای سرور وجود دارد. تنها چیزی که نیاز دارید تشخیص دقیق دلیل واقعی خطا برای حذف آن است.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

کلاس های آنلاین مرتبط

مشاهده همه
سایر مقالات آموزشی
سایر مقالات آموزشی

مدرس : حامد رضوانی

0

*برای مشاهده قیمت کلاس روی رزرو کلاس آنلاین کلیک کنید*

رزرو کلاس آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

1 نظر درباره «ارور 503 چیست؟ علت و 4 روش حل قطعی مشکل»

 • حمیدرضا
  حمیدرضا آیا این دیدگاه مفید بود ؟

  سلام بسیار مفید بود ممنونم

  پاسخ
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید