بهترین روش یادگیری زبان ترکی استانبولی (خودآموز در منزل)

رتبه: 0 ار 0 رای sssss
یادگیری ترکی
نویسنده: میلاد حیدری زمان مطالعه 14 دقیقه
Banner Image

به گفته آموزش زبان ترکی استانبولی دلایل زیادی برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارد. برخی به عنوان سرگرمی‌ و برخی هم به قصد سفر یا مهاجرت دوست دارند یک زبان را یاد بگیرند. هیچ چیز مثل غوطه ‌ور شدن در یک فرهنگ دیگر نیست؛ یعنی اگر شما بتوانید با افراد بومی صحبت کنید، زودتر یک زبان را یاد خواهید گرفت.

انتخاب متد یادگیری زبان ترکی

راه‌ های زیادی برای یادگیری زبان وجود دارد، اما کدام یک برای شما بهترین است؟ به برنامه ‌تان نگاهی بیندازید و فعالیتی را انتخاب کنید که می ‌‌توانید روزانه انجام دهید. مثلا اگر صبح وقت آزاد دارید، در یک آموزشگاه زبان ثبت نام کنید. اگر بعد از کار برای شما بهتر است، در یک دوره آنلاین ثبت نام کنید. فراموش نکنید که روش ‌های قدیمی‌ مثل خواندن هنوز هم می‌‌ توانند به اندازه دوره ‌های آنلاین موثر باشند.

یادگیری ترکی چقدر طول می‌‌ کشد؟

بسیاری از زبان ‌آموزان می‌‌ پرسند که چه قدر طول می ‌‌کشد تا یک زبان را یاد بگیرند. پاسخ ساده است: بستگی به خودتان و این که چقدر زمان را به یادگیری اختصاص می ‌‌دهید، دارد. اگر علاقه ‌مند به یادگیری صحبت کردن به زبان ترکی هستید، فعالیت های زیادی هستند که به تسریع روند شما کمک می ‌‌کنند و شما را سریع تر از سایرین در مسیر قرار می‌‌ دهد. یکی از آن ها خواندن است!

1-فیلم با زیرنویس ترکی ببینید

یادگیری یک زبان جدید می ‌‌تواند دشوار باشد، اما راه‌ های زیادی برای آسان کردن آن وجود دارد. یکی از این راه‌ ها، تماشای فیلم با زیرنویس ترکی است. این کار به شما کمک می ‌کند تا زبان را با شنیدن مکالمات و دیدن جملات و واژه‌ های آن یاد بگیرید. یکی از مزایای تماشای فیلم با زیرنویس به زبان ترکی گوش دادن به گفتگو و مکالماتی است که به این زبان انجام می ‌شود. این کار به شما کمک می ‌کند تا تلفظ کلمات و عبارات را یاد بگیرید. همچنین می‌ توانید به لحن و تکیه‌ های آوایی زبان گوش بدهید.

یادگیری زبان ترکی

یکی دیگر از مزایای تماشای فیلم با زیرنویس به زبان ترکی، دیدن نوع نگارش این زبان است . این کار به شما کمک می ‌کند تا املای کلمات و قواعد گرامری را یاد بگیرید. همچنین می‌ توانید نحوه استفاده از زبان را در شرایط مختلف مشاهده کنید. سومین مزیت تماشای فیلم با زیرنویس به زبان ترکی، یادگیری فرهنگ آن کشور است. این کار می ‌تواند به شما در درک بهتر زبان کمک کند. همچنین شما را با آداب و رسوم و سنت های مردمی‌ که به زبان ترکی صحبت می ‌کنند هم آشنا می ‌کند.

2-به زبان ترکی بخوانید

خواندن کتاب یا مقاله به یک زبان خارجی فواید زیادی دارد. به طور مثال دایره واژگان شما را گسترده ‌تر می ‌کند زیرا ناچار خواهید بود به جستجوی کلمات ناشناخته هم بپردازید. مطالعه به زبان ترکی همچنین یک راه عالی برای غوطه ‌ور شدن در فرهنگ آن زبان است که هنگام یادگیری بسیار مهم است. اگر هنوز هم کاملا برای خواندن رمان آماده نیستید، وب ‌سایت ها و مقالات زیادی به زبان ‌های مختلف به صورت آنلاین در دسترس هستند که می ‌توانید از آن ها بهره ببرید.

حتما دانلود کنید: آموزش صفر تا صد ترکی استانبولی با 49 درس رایگان

3-الفبای ترکی را یاد بگیرید

یادگیری نحوه خواندن و نوشتن به زبان ترکی نسبتا ساده است، به خصوص زمانی که قدم به قدم پیش بروید. در ساختار نوشتاری زبان ترکی از 26 حرف استفاده می ‌شود، همین ! در نتیجه شما می ‌توانید با افزایش لغات پایه ‌تان، دایره واژگان خود را گسترش دهید. لازم نیست قبل از نوشتن جملات ساده تک تک حروف را به خاطر بسپارید، اما اگر می‌‌ خواهید سریع تر شروع کنید، چند نکته برای آشنایی با الفبا وجود دارد که بد نیست بدانید:

1-در هر بار با یادگیری فقط چند حرف شروع کنید.

2- سعی کنید این حروف را با صدای بلند بخوانید.

3- کلمات تان را با استفاده از این ترکیب حروف جدید بسازید.

4- سپس به ساختن کلمات بر همین مبنا ادامه بدهید. ممکن است این کار در ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما با تمرین می ‌توانید بدون مشکل بخوانید و بنویسید!

4-گرامر ترکی را یاد بگیرید (درحد ابتدایی)

برای یادگیری زبان ترکی اول باید گرامر ترکی را یاد بگیرید. یادگیری گرامر ترکی دشوار نیست و هنگامی‌ که اصول اولیه‌ اش را بدانید، یادگیری این زبان بسیار آسان ‌تر خواهد شد.

یکی از مهم ترین دلایل یادگیری گرامر ترکی این است که یادگیری زبان ترکی را بسیار آسان می ‌کند. اگر گرامر را بلد باشید، این زبان را خیلی بهتر درک خواهید کرد و واژگان جدید را خیلی سریع تر پیدا خواهید کرد. علاوه بر این، استفاده از گرامر مناسب باعث می ‌شود که در صورت هم‌ صحبتی با مردم ترکیه، بیشتر شبیه به بومیان این کشور به نظر برسید.

گرامر ترکی را یاد بگیرید

در زبان ترکی 11 مصوت وجود دارد که هر کدام صدای متفاوتی را نشان می ‌دهند. حروف صدا دار ترکی عبارتند از :a ، ı، i،o ،u ، ü، e وö (شبیه به eu فرانسوی) ، y (مشابه u فرانسوی اما با غنچه کردن لب ها هنگام تلفظ o ادا می‌‌ شود) و دو آوای i و ı که با سایر مصوت ‌های ترکی ترکیب می ‌شوند. مثلا کلمه Yelken به معنای بادبان است. و حروف زیر را شامل می ‌شود:Y ،E ، L، K، E و N. به این که این کلمه با چه مصوتی (Y) شروع شده توجه کنید . در واقع صدای این مصوت مثل این است که چهار آوای A، I، O و U را با هم ترکیب کنید تا یک صدای بلند A (آ) شنیده شود.

پسوند های ترکی

چندین پسوند در زبان ترکی وجود دارد که باید آن ها را بشناسید. بیشتر آن ها با نقش ‌های دستوری مثل مکان و جهت سر و کار دارند. مهم ترین چیز و نکته در مورد پسوند ها این است که آن ها بسته به کاربردشان معنای کلمه را تغییر می‌ دهند.

7 بهترین آموزشگاه های کلاس زبان ترکی استانبولی تهران+ شهرستانها

5-با ترک‌ ها معاشرت کنید

سریع ‌ترین راه برای یادگیری یک زبان جدید در معرض آن قرار گرفتن است. دفعه بعد که چه برای کسب و کار و چه تفریح به سفر می ‌‌روید، سعی کنید تا آن جا که ممکن است با افراد بومی‌ و دوستان ترک تان معاشرت کنید. اگر این امکان وجود ندارد، فیلم ‌های ترکی تماشا کنید و در یک کلاس با یک معلم نیتیو ثبت نام کنید. زودتر شروع کنید ! بیشتر افراد در نوجوانی یا بیست سالگی و زمانی که وقت آزاد زیادی دارند شروع به یادگیری یک زبان خارجی می‌ کنند. هرچه بیشتر با مردم ترکیه صحبت کنید، این زبان را سریع تر یاد می ‌گیرید.

6-در یک دوره آنلاین شرکت کنید

دوره‌ های آنلاین زیادی برای یادگیری زبان ترکی وجود دارد. برخی از دوره ‌ها رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر پولی ‌اند. همچنین مدت دوره‌ های آموزش زبان ترکی متنوع است، بنابراین می‌‌ توانید دوره ‌های متناسب با شرایط تان را پیدا کنید.

یکی از مزیت های عالی در مورد دوره‌ های آنلاین این است که می ‌توانید به صورت خودگام و با سرعت مورد نظر خودتان یاد بگیرید. اگر یک زبان ‌آموز بصری هستید، می ‌توانید ویدیو های ترکی را تماشا کنید. اگر هم زبان ‌آموزی هستید که با شنیدن یاد می ‌گیرید، می‌‌ توانید به منابع صوتی آموزش ترکی گوش بدهید . و اگر هم به صورت حرکتی یاد می ‌گیرید، می ‌توانید دوره ‌های ترکی را پیدا کنید که از تمرینات تعاملی استفاده می ‌‌کنند. صرف نظر از سبک یادگیری تان، به هر حال دوره آنلاین آموزش زبان ترکی وجود دارد که مناسب شما باشد.

یکی دیگر از مزایای دوره ‌های آنلاین این است که می ‌توانید سطح مناسب با شرایط تان را انتخاب کنید . اگر هم مبتدی هستید، می ‌توانید دوره ‌ای را پیدا کنید که با اصول اولیه شروع می ‌‌شود. اگر پیشرفته ‌تر هستید، می ‌توانید دوره‌ ای متناسب با سطح خودتان پیدا کنید. در این صورت می ‌توانید زبان ترکی را با سرعتی راحت یاد بگیرید.

حتما دانلود کنید: 8 بهترین اپلیکیشن های آموزش زبان ترکی استانبولی

یکی از مزایای یادگیری آنلاین ترکی این است که می ‌‌توانید خودتان را در این زبان غرق کنید . با یک دوره آنلاین می ‌توانید به راحتی به فیلم و سریال های ترکی دسترسی پیدا کرده و آن ها را تماشا کنید، به موسیقی ترکی گوش بدهید و کتاب ‌های ترکی بخوانید. این کار به شما کمک می ‌‌کند تا این زبان را بهتر یاد بگیرید و با فرهنگ ترکی هم بیشتر آشنا شوید.

مکان دیدنی در ترکیه

یکی دیگر از مزایای شرکت در دوره ‌های آنلاین، تعامل با سایر زبان ‌آموزان است. در بسیاری از دوره ‌ها، می ‌‌توانید به انجمن ‌ها و اتاق‌ های گفتگو ملحق شوید و در آن جا با دیگر زبان ‌آموزان تمرین مکالمه کنید.

این دوره‌ ها امکان دوست ‌یابی و آشنایی با فرهنگ‌ های مختلف را برای تان فراهم می ‌کند. دوره‌ های آنلاین راه بسیار خوبی برای یادگیری ترکی هستند، اما تنها راه نیستند. اگر می ‌‌خواهید ترکی یاد بگیرید، می ‌‌توانید در کلاس‌ های مدرسه یا دانشگاه محلی شرکت کنید. شما می ‌‌توانید برای درک بهتر این زبان یک معلم خصوصی هم بگیرید. بهترین دوره های آنلاین را اینجا معرفی کرده ایم (کلیک کنید)

7-اپلیکیشن های آموزش زبان ترکی

برنامه‌ های متنوعی برای آموزش زبان ترکی برای دستگاه‌ های اندروید، آیفون و آیپد موجود است . بسیاری از آن ها یک بخش سمعی – بصری برای کمک به شما در یادگیری نحوه خواندن و نوشتن به خط عربی دارند.

چند مورد از این اپلیکینش ها که بیشتر توصیه می ‌شوند، عبارتند از:Duolingo ، Memrise و Busuu. دولینگو امروزه یکی از محبوب ‌ترین برنامه ‌های یادگیری زبان است. این برنامه رایگان از درس ‌های تعاملی بازی ‌گونه و سرگرم ‌کننده برای کمک به تمرین واژگان ترکی استفاده می ‌‌کند. شما می ‌‌توانید امتیاز کسب کنید و به مراحل بالاتر بروید.

Memrise یکی دیگر از اپلیکیشن ها است که ویژگی ‌های بازی‌گونه ‌اش به زبان ‌آموزان کمک می ‌‌کند تا در مراحل مختلف در حین یادگیری کلمات جدید و عبارات ترکی ، انگیزه بگیرند.

دولینگو و چرب زبان بهترین اپلیکیشن های موجود!

ترکی با بیش از 200 میلیون گویشور در سراسر جهان، یکی از رایج ‌ترین زبان ‌ها در جهان است. خوشبختانه دو برنامه چرب زبان و دولینگو، یادگیری این زبان را آسان تر از همیشه کرده است. چه زبان ‌آموز مبتدی باشید و چه باتجربه، این دو اپلیکیشن کمک تان می ‌کنند تا بهتر و سریع تر بر این زبان مسلط شوید.

یکی از نکات مهم در مورد این اپلیکیشن ها این است که دوره ‌های مختلف زبان ترکی را ارائه می ‌دهد، بنابراین شما می ‌‌توانید دوره‌ های مناسب با سطح تان را انتخاب کنید. این دوره‌ ها توسط معلمان باتجربه زبان طراحی شده و بر اساس مکالمات واقعی است، بنابراین شما زبان ترکی را به روشی که صحبت می ‌شود یاد خواهید گرفت.

یکی دیگر از مزایای اپ های یاد شده این است که یک تجربه یادگیری بسیار تعاملی است. علاوه بر دوره ‌های ترکی، بازی ‌ها و فعالیت ‌هایی در این برنامه وجود دارد که به شما کمک می ‌کند تا آموخته‌های تان را تمرین کنید. و اگر زمانی در جایی از فرایند یادگیری گیر کردید، همیشه می ‌‌توانید از یکی از معلمان دولینگو کمک بخواهید.

دولینگو و چرب به خاطر مقرون به صرفه و راحت بودنشان، یک راه عالی برای یادگیری ترکی است. شما می ‌‌توانید در هر زمان و مکانی به دوره‌ ها و فعالیت ‌هایش دسترسی داشته باشید و به صورت خودگام پیش بروید . به علاوه، با عضوریت در دولینگو، به همه زبان ‌های دیگر ارائه شده توسط این اپلیکیشن ها دسترسی خواهید داشت و می‌ توانید چندین زبان را به طور هم زمان یاد بگیرید. (دانلود چرب زبان دانلود دولینگو)

8-تلفظ ترکی را از همان ابتدا در خود جا بیندازید

تلفظ ترکی استانبولی هم خیلی پیچیده نیست زیرا زبان نوشتاری آوایی دارد.

هر حرف یک صدا دارد و هیچ صامت دوتایی مثل انگلیسی (sh، ch و…) ، ch وجود ندارد ، اما چند استثنا وجود دارد:

 • C مثل “ج” فارسی تلفظ می ‌‌شود.
 • Ç مثل “چ” فارسی تلفظ می ‌شود.
 • Ğ که با نام “yumuşak ge” یا “g نرم” هم شناخته می ‌شود، همیشه بعد از یک مصوت قرار می ‌‌گیرد. به طور کلی، خودش صدایی ندارد . اگر g نرم بعد از a، ı، o یا u بیاید، مصوت را کشیده ‌تر ادا می ‌شود (مثل ağaç یاyağmur ). اگر ğ بعد از e، i، ö یا ü بیاید، مثل “y” در Yellow‌ انگلیسی تلفظ می ‌شود (مثلiğne ).
 • Ş در فارسی معادل “ش” در فارسی است :şarap .
 • ı مثل حرف i انگلیسی بدون نقطه است که مثل شوآ یا حرف باصدای غیر موکد تلفظ می ‌‌شود (مثل ılık یا ısı).
 • نقطه مقابل ı، نسخه نقطه ‌دار İ یا i است . شبیه e دوبل در see انگلیسی تلفظ می ‌شود، اما کمی‌ کوتاه تر : iğne.
 • Ö و ü مانند حروف صدادار اوملات در آلمانی کار می‌ کنند.

بعد از یادگیری حروف الفبا و سیستم آوایی، می ‌‌توانید به راحتی به زبان ترکی بخوانید. این مهارت از ارکان اصلی یادگیری زبان و پیشرفت در آن است .

9-دایره لغات تان را بسازید

اگر می‌‌ خواهید دایره لغات تان را به سرعت گسترش دهید، با رایج‌ ترین کلمات و عبارات ترکی که می ‌‌توانید در برنامه روزانه‌ تان استفاده کنید، شروع کنید.

همان طور که گفته شد؛ بسیاری از کلمات ترکی از عربی وارد این زبان شده‌ اند و حتی برخی از آن ها املای مشابهی با نسخه عربی شان دارند. برای این که از سردرگمی‌ در بیایید و راحت‌ تر کلماتی که املای یکسانی دارند را تشخیص بدهید، ترکی از آکسان های متمایز â، îو û استفاده می‌‌ کند. بیایید چند نمونه‌ را با هم مقایسه کنیم:

 • Hala به معنای خاله پدری است اما hâlâ یعنی هنوز .
 • Kar به معنای برف است اما kâr یعنی سود .

نکته: استفاده از اپلیکیشنی که فلش‌کارت دارد ، روشی عالی برای به خاطر سپردن کلمات جدید است. برای خودتان این طور هدف بگذارید که هر هفته مقدار مشخصی از کلمات ترکی را یاد بگیرید .

آیا ترکی زبان آسانی برای یادگیری است؟

ترکی زبانی نسبتا آسان برای فارسی ‌زبانان به حساب می ‌آید. گرامرش ساده است و واژگان مشابه زیادی با زبان فارسی دارد. شاید الفبای ترکی و تلفظ آن برای مبتدیان چالش برانگیز باشد، اما این زبان با کمی تلاش و تمرین می ‌تواند زبانی خوبی از نظر یادگیری باشد.

حتما دانلود کنید: آموزش اینترنت از صفر تا صد با 10 درس رایگان+ جزوه PDF

یادگیری ترکی چه قدر طول می ‌‌کشد؟

ترکی زبانی جذاب است که الفبای منحصر به فرد و ساختار گرامری جالبی دارد. تخمین زده می ‌شود که برای رسیدن به مهارت لازم در زبان ترکی به 600 ساعت کلاس نیاز است. با این حال، این رقم بسته به توانایی زبان ‌آموز، انگیزه و آشنایی قبلی فرد با این زبان متفاوت خواهد بود.

چرا زبان ترکی یاد بگیریم؟

اگر می ‌‌خواهید در سطح بین‌المللی سفر یا کار کنید، ترکی استانبولی زبان رسمی‌ 78 کشور از جمله قبرس ، عراق و اسرائیل است. یادگیری زبان ترکی راهی فوق ‌العاده برای تعامل با فرهنگ و مردم ترکی است. و از آن جایی که اکثر مردم ترک اصیل هم تا حدودی انگلیسی صحبت می‌ کنند، می ‌توانید هر جا گیر کردید، منظورتان را به انگلیسی برسانید.

آیا یادگیری ترکی آسان است؟

یادگیری این زبان در مقایسه با سایر زبان ‌ها نسبتا آسان است. این زبان قواعد گرامری کم تری نسبت به بسیاری از زبان ‌ها دارد و بخش زیادی از واژگان آن از عربی ، فارسی، لاتین و انگلیسی می ‌‌آید، این یعنی کلمات مشترک زیادی دارد بنابراین حتی اگر یک کلمه ترکی را نمی ‌‌دانید، می ‌‌توانید با توجه به اشتراکاتش با فارسی، عربی یا انگلیسی معنایش را بفهمید . به همین آسانی!

ساده ‌ترین راه برای یادگیری زبان ترکی چیست؟

بهترین راه برای یادگیری زبان مادری غوطه ور شدن در آن فرهنگ است. صحبت کردن با افراد بومی‌ و گوش دادن به آن ها به شما کمک می ‌‌کند تا کلمات جدید، ساختار های دستور زبان ترکی و زبان عامیانه را درک کنید. حتی رفتن به رستوران های مناطق مختلف به شما کمک می ‌کند تا تلفظ ترکی را تمرین کنید. البته خواندن در مورد تاریخ و تجربیات فرهنگی ترکیه، آنچه که روزانه از طریق گفتگو یاد می ‌گیرید را تقویت می ‌‌کند.

profile name
میلاد حیدری

بخندید کتاب بخونید و خوب باشید تا جامعه مون به آرامش برسه. لطفا ! هر سوالی دارید در بخش نظرات مطرح کنید. ما یا سایر هموطنان عزیز پاسخ خواهیم داد. برای کمک به سایت ما و گسترش آموزش در بین هموطنان، در سایتها، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی لینک سایت ما را درج کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

محصولات مرتبط

مشاهده همه

دیدگاهتان را بنویسید

1 2 3 4 5

0 نظر درباره «بهترین روش یادگیری زبان ترکی استانبولی (خودآموز در منزل)»

  هنوز نظری برای این بخش ثبت نشده است
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است
× جهت نصب روی دکمه زیر در گوشی کلیک نمائید
آی او اس
سپس در مرحله بعد برروی دکمه "Add To Home Screen" کلیک نمائید