کورل دراو گرادینت

آموزش گام به گام طرز استفاده از ابزار گرادینت در کورل دراو

اساطیر زبان

در این آموزش یاد خواهید گرفت چطور در کورل دراو انواع و سبکهای مختلف گرادینت را در یک طرح آیکون بگنجانید. به علاوه، شما با ابزار Interactive Gradient Tool راحتتر کار خواهید کرد چرا که به کاربران اجازه میدهد تا به طور دستی زاویه، توزیع و قرارگیری یک گرادینت در یک شی را تنظیم کنند. در نهایت ما از Trancparency و Merge mode settings برای سه بعدی کردن اشیا استفاده خواهیم کرد.

۱-گرادینت خطی و شعاعی

گام اول

بیایید با پرکاربردترین گرادینت یعنی گرادینت خطی شروع کنیم. من از ابزار Rectangle Tool برای رسم یک مستطیل استفاده کردم (از F6 هم میتوان استفاده کرد). و سپس گوشهها را با استفاده از امکانات نوار Property Bar گرد کردم. در میانبر Object Properties، Outline را روی None تنظیم کرده و از Fill options ابزار Fountain Fill را انتخاب کردم.

 


کورل دراو

توی این پک فوق العاده، کورل دراو رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! بدون هیچ کلاسی، خفن ترین لوگو، پوستر، طرحهای گرافیکی رو تولید کن، همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا باهاش پول در بیار! 


 

مربع اول و گرادینت خطی را انتخاب کنید. روی هر رنگ در اسلایدر کلیک کنید تا رنگ در منوی آبشاری تغییر کند. برای افزودن یک رنگ روی اسلایدر کلیک کنید. برای حذف یک رنگ روی آن دابل کلیک کنید (شما نمیتوانید سمت چپترین و سمت راستترین رنگ را پاک کنید). من زاویه را روی ۹۰ درجه تنظیم کردم تا گرادینت بیشتر افقی باشد تا عمودی.

Applying a Linear Gradient

گام دوم

از ابزار Ellipse Tool (یا F7) برای رسم یک دایره استفاده کنید که بیشتر مستطیل لبه گرد را پوشش دهد. در گزینه Fountain Fill در میانبر Object Properties، اینبار گرادینت شعاعی را انتخاب کنید. توجه داشته باشد که میتوان از گرادینت شعاعی برای هر شکلی استفاده کرد. هر دو شکل را انتخاب کرده و روی Intersect در Property Bar ضربه بزنید. دایره را پاک کنید.

مانند قبل، outline را روی none تنظیم کرده و رنگهای گرادینت را تغییر دهید (چون آنها به صورت پیشفرض روی سیاه و سفید هستند). اینبار هر دو رنگ را به سفید تغییر دهید. به آیکون لیوان شیشهای کوچک در اسلایدر گرادینت توجه کنید؛ این تنظیمات Transparency است. رنگ سفید سمت چپ را انتخاب و transparency را روی ۱۰۰% تنظیم کنید.

Use radial gradients to create highlights

حتما بخوانید: آموزش گام به گام طراحی و ساخت مهر با کمک نرم افزار کورل دراو

بیایید گرادینت را شعاعی (Radial Gradient) انتخاب کنیم طوریکه هایلایت کمی نسبت به یک دایره بزرگ سفید رنگ وجود داشته باشد. در نوار ابزار، Interactive Fill Tool را خواهید یافت (میتوانید کلید G را هم فشار دهید). این ابزار به شما این امکان را میدهد تا زاویه، توزیع و قرارگیری گرادینتها بدون نیاز به تنظیم دستی Rotate، Skew یا سایر تنظیمات Transformation در گزینههای Fountain Fill برایتان آسانتر شود.

  1. گرادینت شعاعی به کار گرفته شده و شکل انتخاب شده است، از ابزار Interactive Fill Tool برای ایجاد تغییر در محل قرارگیری کل گرادینت استفاده کنید.
  2. اگر مربع بیرونی گرادینت را بچرخانید و مقیاس آیکون دایره را تغییر دهید (شکل زیر را ببینید)، میتوانید گرادینت دایره را به یک بیضی تغییر دهید.
  3. گرادینت را برای بار دوم بچرخانید به طوریکه گرادینت بیضوی در مرکز مستطیل لبه گرد قرار گیرد.
  4. بخش آخر این مرحله نقاط حساس گرادینت شعاعی روشنی در گرادینت خطی خاکستری اولیه من دارد. مستطیل لبهگرد و شکل گرادینت شعاعی را در یک گروه قرار دهید (Ctrl+G).

Use the Interactive Fill Tool for greater control over gradients

با استفاده از همان گرادینت خطی در مرحله یک، میتوانم آن را روی بیضی اعمال کرده و یک طرح زنجیر ایجاد کنم. به سادگی با ابزار Ellipse Tool یک بیضی رسم کنید، یک بیضی کوچکتر در مرکز اولین بیضی قرار دهید و روی Minus Front در نوار Property Bar ضربه بزنید. از Attributes Eyedropper برای کپی گرادینت از مستطیل لبهگرد روی حلقه o مانند به وجود آمده جدید استفاده کنید.

حتما بخوانید: آموزش تصویری طراحی کارت ویزیت با کورل دراو به زبان ساده+ فیلم

سپس مستطیل لبه گرد گروهبندی شده و شکل حلقه مانند را روی هم پوشش دهید. دو اتصال را کپی کرده و بچسبانید (Copy&Paste) کنید تا زنجیر تشکیل شود. با دابل کلیک روی شیها، آنها را به وسیله ابزار Pick Tool بچرخانید.

Rounded rectangles and circles form chain links

۲-لایه بندی گرادینتها و شفافیتها (Transparency)

گام دوم

برای نشان دادن قدرت بیشتر گرادینتها در کورل دراو، بیایید یک آویز برای زنجیرمان ایجاد کنیم. با ابزار Ellipse Tool یک بیضی بزرگ رسم کنید. در میانبر Object Properties، Outline را روی pt 3.0 و رنگ خاکستری ملایم تنظیم کنید.

در قسمت Fill (همان آیکون سطل رنگ) Fountain Fill، Linear Gradient و گرادینت را روی همان گرادینتی که در گام اول به کار برده شد، تنظیم کنید.

رنگ خاکستری مورد استفاده برای خطوط خارجی (Outline) باید با یکی از رنگهای گرادینت خطی مطابقت داشته باشد (یا در همان محدوده رنگ خاکستری باشد). این مرحله را به عنوان یک روش عالی برای استفاده از یک گرادینت ساده در نظر بگیرید. ادامه بدهید!

Outlines and gradients create a sense of depth within a shape

گام دوم

یک بیضی کوچکتر درون اولی رسم کنید. Fountain Fill را روی گرادینت شعاعی تنظیم کنید. من از رنگ آبی فیروزهای و زرد کرمی به عنوان رنگهای گرادینت استفاده کردم. از ابزار Interactive Gradient Tool برای کشیدن گرادینت شعاعی در بالای سمت چپ بیضی استفاده کنید.

در بخش Blend Transition، Acceleration را روی ۷٫۰- تنظیم کنید و Smooth را در سمت راست Acceleration Box انتخاب کنید. این تنظیمات نحوه ترکیب رنگها با گرادینت را تغییر میدهد.

Adjust the placement of the gradients radius to change the light source

گام سوم

زیر گزینههای Outline در میانبر Object Properties، Outline را روی pt2.0 و رنگ را آبی تنظیم کنید. در گزینههای Transparency، Fountain Fill را انتخاب کنید. گرادینت را شعاعی کرده و از گزینههای زیر Node Position، Outline را انتخاب کنید. این کار به خطوط خارجیتان ظاهر ظریفتری خواهد داد و به شما نشان میدهد که چگونه چندین نمونه از گرادینتها، شفافیتها و خطوط خارجی میتوانند در یک طرح کوچک عمق ایجاد کنند.

Bleed gradients into outlines to blend portions of an object together

۳- جمع آوری جزئیات

گام اول

حالا که با ابزار گرادینت در کورل دراو آشنا شدید، بیایید ببینیم با طرح این گردنبند چه کار دیگری میشود کرد. با استفاده از ابزار Star Tool، من یک ستاره چهار پر با گرادینت شعاعی سفید از بیضی اولیه بهکار برده شده رسم کردم تا به وسیله آن درخشش شکل را نشان دهم. علاوه بر این دو بیضی آبی و زرد و اشکال هلالی روی آویزم رسم کردم.

برای سایهدار کردن بیشتر زنجیر، من از ابزار Pen Tool استفاده کردم تا اشکال با گرادینت خطی رسم کنم شفافیتشان از ۰% تا ۱۰۰% و به رنگهای خاکستری تیره و سیاه هستند. برای تنظیم محل قرارگیری هر گرادینت از ابزار Interactive Tool استفاده کردم و Merge Mode در گزینههای Transparency را روی Multiply تنظیم کردم.

Add transparent gradient shapes to create shadows and highlights

برای پس زمینه، از گرادینت شعاعی روی یک مستطیل لبهگرد که از رنگ صورتی روشن تا صورتی تیره در لبهها متغیر است، استفاده کردم. برای افزودن سایهها، یک نمونه کپی و چسبانده شده (Copy&Paste) از زنجیرکامل و طرح آویز را با هم ادغام کردم، Fill color را روی خاکستری تیره و Merge Mode را به Multiply و Transparency را روی ۵۰% تنظیم کردم. علاوه بر این یک رنگ صورتی تیره با گرادینت خطی شفاف به یک بیضی اضافه شد تا سایه در بالای طرح را تشکیل دهد.

حتما بخوانید: دانلود رایگان ۱۰ درس آموزش کورل دراو مقدماتی تا پیشرفته (فیلم فارسی+PDF)

سپس همه اینها را با هم گروهبندی کردم و آن را درون یک Power clip قرار دادم (شبیه به یک Clipping Mask در Adobe Illustrator). برای انجام این کار به سادگی شکلی را که میخواهید طراحیتان به آن کلیپس شده و به نوعی چسبانده شود را ترسیم کرده و به مسیرObjects>Power Clip>Place Inside Frame بروید.

Prepare and create a power clipped object

کار به پایان رسید! با یادگیری مطالب این مقاله میتوانید با استفاده از گرادینتهای لایه ای و اشکال شفاف نمای سه بعدی طرحتان را بیشتر کنید.

تفاوت پک های حرفه ای ما با آموزشهای رایگان: بطور خلاصه از زمین تا آسمان! 1-پکها، جدیدترین نسخه نرم افزارها را آموزش می دهند با قابلیت های بسیار بیشتر. 2-پکها توسط متخصص آن نرم افزار، به صورت کاملا پروژه محور و با حل چالش هایی که در مسیر کار عملی و حرفه ای با آن روبرو می شوید تهیه شده اند و بعد از استفاده، کاملا برای بازار کار آماده اید! 3- متد این پکها کاملا کار شده و تا ماهها، در ذهن تان ماندگارند و یادگیری بسیار سریعتر و کاملتری خواهید داشت. آموزشهای رایگان فقط دستورات نرم افزارها را (آنهم ناقص) بیان می کنند و تازه برای ورود به بازار باید ماهها تجربه عملی هم کسب کنید !!

turned_in,

چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با 5 دقیقه در روز، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، تقویت حافظه، آموزش تصویری. یادگیری زبان کلید یادگیری هر مهارتی در قرن 21 !


حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست